Warning: file_put_contents(../cache/articles/1082.html): failed to open stream: Permission denied in /var/www/clients/client664/web1464/web/app/lib/functions.php on line 837 Tepelná čerpadla - teplo napůl zdarma - Tepelná čerpadla

Tepelná čerpadla - teplo napůl zdarma

Tepelná čerpadla - teplo napůl zdarma

7. 12. 2011, 9:17

V okolním prostředí - v zemi, ve vodě i ve vzduchu - je obsaženo obrovské množství tepla. Není ale použitelné jako teplo z uhlí, či zemního plynu.

Technický trik pro tepelná čerpadla

A jak toto teplo využít? Odborníci si pomáhají technickým trikem. To, co dělá obyčejné vodní čerpadlo když přečerpává vodu z nižší hladiny na vyšší, dělá tepelné čerpadlo s teplem. Je k tomu však třeba tepelné čerpadlo a pohonná energie - elektřina.

Tepelná čerpadla pro rodinné domy

Tepelná čerpadla jsou vhodná pro 80 % rodinných domů. Topný faktor a celý ekonomický efekt tepelného čerpadla závisí na dvou teplotách: na teplotě prostředí, z níž teplo odebíráme a na teplotě vody v topném systému. Představme si velké nůžky, které se rozevírají tím víc. čím je rozdíl teplot větší. A čím jsou více rozevřené, tím více pohonné energie se spotřebuje. Důležitá je volba topného systému. Podlahové vytápění se spokojí s vodou ohřátou na 35°C, zatímco radiátorové vytápění potřebuje teploty nad 50°C.

Zdroj nízkopotenciálního tepla si obvykle příliš vybírat nemůžeme. Velmi vhodné je čerpání podzemní vody ze studny a vracení zpátky do země. Zde se nabízí celoroční teplota okolo 10oC a topný faktor je dosti vysoký. Potřebné množství nad jeden litr za sekundu ale většinou nebývá k dispozici. Voda z povrchových vod je dobrým, ale nestálým zdrojem tepla. malé potoky a rybníky v zimě promrzají.

Q-čerpadla
Teplo z půdy se získává buď z vrtů, nebo ze zemních kolektorů. Podle geologického podloží se vrtá několk vrtů o celkové hloubce dosahující několik stovek metrů. Zemní kolektory mají podobné délky příkopů do hloubky minimálně dvou metrů. Jak do vrtu, tak do příkopu se ukládají plastové trubky s cirkulující nemrznoucí kapalinou, která odnímá zemské teplo. S tepelnými čerpadly instalovanými u nás jsou velmi dobré zkušenosti. I když investice není zanedbatelná, vrátí se zpět.
Zobrazení: 517213 Hodnocení:


diskuze
Počet komentářů: 11

Poslední diskuze
Článek: Tepelná čerpadla – historie a vývoj Datum posledního komentáře: 9.3.2012
Článek: Solární kolektory obecně Datum posledního komentáře: 9.3.2012
Článek: Solární panely Datum posledního komentáře: 22.8.2012
Článek: Tepelná čerpadla - teplo napůl zdarma Datum posledního komentáře: 9.10.2017
Článek: Tepelné čerpadlo země - voda Datum posledního komentáře: 9.3.2012
Nejkomentovanější
Článek: Tepelná čerpadla - teplo napůl zdarma Počet komentářu: 11
Článek: Tepelná čerpadla – historie a vývoj Počet komentářu: 9
Článek: Tepelné čerpadlo země - voda Počet komentářu: 8
Článek: Solární panely Počet komentářu: 7
Článek: Solární kolektory obecně Počet komentářu: 5