Tepelná čerpadla – řešení pro budoucnost

Tepelná čerpadla – řešení pro budoucnost

3. 1. 2013, 13:36

Klasické zdroje energie pro výrobu tepla a ohřev vody nejsou nevyčerpatelné a navíc se jejich cena neustále zvyšuje. Není tedy divu, že vznikají zařízení, které pracují na jiných principech a hlavně jsou šetrná k životnímu prostředí i naší peněžence.

Typy tepelných čerpadel

Pro nejjednodušší rozlišení stačí vědět, že jsou dvě hlavní technologie, které tepelná čerpadla využívají. Buď se jedná o možnost vzduch/voda a nebo země/voda. V první alternativě se teplo odčerpává z okolního vzduchu a v té druhé potom ze země. Liší se nejen zdrojem tepla, ale také způsobem instalace a cenou.

Pro a proti technologii vzduch/voda

Kladem je především snadná instalace, kdy stačí nalézt vhodné místo a čerpadlo namontovat. Náklady na montáž jsou tedy poměrně nízké, ale provozní výdaje zase o to vyšší. Způsobuje to kolísání teploty v závislosti na počasí. V zimě, kdy požadujeme, aby výkon čerpadla stoupal, je naopak nízký a mnohdy je třeba mít k dispozici ještě náhradní zdroj.

Klady a zápory tepelných čerpadel země/voda

Montáž je mnohem složitější a také dražší, než u čerpadla vzduch/voda. Nejprve je třeba navrtat sondy a zjistit vhodné místo. Je-li pozemek skalnatý, potom je možné teplo odebírat z plochy, ale obě tyto technologie něco stojí. Výhodou ovšem bude v podstatě konstantní výkon čerpadla, protože nebude záviset tolik na aktuálním počasí.

Proč právě tepelné čerpadlo?

Je šetrné k životnímu prostředí, jde o technologii budoucnosti, životnost zařízení je velmi vysoká a náklady na koupi i instalaci jsou snadno návratné, i když v tomto případě záleží na zvoleném typu, v jaké době se tak stane. Tyhle důvody by měli zákazníka snadno přesvědčit – a pokud ne, další přidají odborníci ze zvolené prodejní a montážní firmy.
Zobrazení: 136099 Hodnocení:


diskuze
Počet komentářů: 0

Poslední diskuze
Článek: Tepelná čerpadla – historie a vývoj Datum posledního komentáře: 9.3.2012
Článek: Solární kolektory obecně Datum posledního komentáře: 9.3.2012
Článek: Solární panely Datum posledního komentáře: 22.8.2012
Článek: Tepelná čerpadla - teplo napůl zdarma Datum posledního komentáře: 9.10.2017
Článek: Tepelné čerpadlo země - voda Datum posledního komentáře: 9.3.2012
Nejkomentovanější
Článek: Tepelná čerpadla - teplo napůl zdarma Počet komentářu: 11
Článek: Tepelná čerpadla – historie a vývoj Počet komentářu: 9
Článek: Tepelné čerpadlo země - voda Počet komentářu: 8
Článek: Solární panely Počet komentářu: 7
Článek: Solární kolektory obecně Počet komentářu: 5