Warning: file_put_contents(../cache/articles/832.html): failed to open stream: Permission denied in /var/www/clients/client664/web1464/web/app/lib/functions.php on line 837 Tepelná čerpadla – historie a vývoj - Tepelná čerpadla

Tepelná čerpadla – historie a vývoj

Tepelná čerpadla – historie a vývoj

6. 12. 2011, 9:30

První zmínka o tepelných čerpadlech je datována již k roku 1852. Tato zmínka a uvedený rok se dávají do souvislosti s Lordem Kelvinem.

První tepelné čerpadlo

První tepelné čerpadlo sestrojil ovšem někdo zcela jiný než právě Kelvin. Byl to vynálezce Robert C. Webber koncem čtyřicátých let. Od té doby se toho opravdu hodně změnilo a dnes má tepelná čerpadla zabudovány již každý zhruba desátý majitel rodinného domu. Jak vlastně čerpadlo funguje?

Tepelná čerpadla důkladně.

V první části článku, se podíváme na to, jak tepelná čerpadla vlastně fungují a ve druhé části si řekneme něco o tom, proč je jejich pořízení rozumné a výhodné.

Nejdůležitější součástí tepelných čerpadel je bezpochyby chladící médium, jež se odpařuje i při nízkých teplotách. Venkovní vzduch nebo voda je přiváděna k výměníku, ve kterém cirkuluje chladící médium a to odvádí zdroji tepla, vodě nebo vzduchu – zde záleží na zvolené kombinaci – výparné teplo a přechází z kapalného stavu do stavu plynného. Teplo se tímto procesem ochladí řádově o několik stupňů. Kompresor, jež je součástí tepelných čerpadel tento plyn nasaje a poté stlačí. Zvýšením tlaku stoupá následně také teplota.

Za přispění menší části elektrické energiie se vyprodukované teplo ještě dále ohřívá a putuje dále do kondenzátoru a poté se již rozvádí dále potrubím. Vynaložená elektrická energie je svým množstvím však zanedbatelná.


Hlavním důvodem volby tepelných čerpadel jsou finanční prostředky, které s pomocí tohoto topného systému budete moci ušetřit. Pokud si tedy spočtete průměrnou cenu nutnou na pořízení systému a peníze, které ušetříte každý měsíc za energie, vznikne Vám velice příjemný ukazatel poměru. Ceny za systémy tepelných čerpadel se odvíjí od značky, společnosti která Vám instalaci čerpadla provede a co je nejdůležitější, od toho zda zvolíte systém čerpadla země/voda nebo vzduch/voda.

Tepelná čerpadla – cena

Pořízení se pohybuje v řádu 250.000Kč,– v závislosti na zmíněných variantách. Průběžné propočty ukazují, že díky systémům tepelných čerpadel lze každý měsíc v průměru ušetřit až 2.500Kč,– což nám za rok vygeneruje částku blížící se 16.000Kč.- a tato suma už stojí za zvážení.

Samozřejmě i zde platí, že je důležité vybírat společnost, respektive dodavatele velice obezřetně a výběru tepelných čerpadel věnovat nejvyšší možnou pozornost. Přeci jen se jedná o částku která není zanedbatelná a jde o investici na dlouhé roky dopředu a při špatném výběru se mohou opravy na výše uvedené možné ušetřené částce dosti razantně negativně promítnout.
Zobrazení: 192851 Hodnocení:


diskuze
Počet komentářů: 9

Poslední diskuze
Článek: Tepelná čerpadla – historie a vývoj Datum posledního komentáře: 9.3.2012
Článek: Solární kolektory obecně Datum posledního komentáře: 9.3.2012
Článek: Solární panely Datum posledního komentáře: 22.8.2012
Článek: Tepelná čerpadla - teplo napůl zdarma Datum posledního komentáře: 9.10.2017
Článek: Tepelné čerpadlo země - voda Datum posledního komentáře: 9.3.2012
Nejkomentovanější
Článek: Tepelná čerpadla - teplo napůl zdarma Počet komentářu: 11
Článek: Tepelná čerpadla – historie a vývoj Počet komentářu: 9
Článek: Tepelné čerpadlo země - voda Počet komentářu: 8
Článek: Solární panely Počet komentářu: 7
Článek: Solární kolektory obecně Počet komentářu: 5